zajímavosti ve stravě

 • Vážení rodiče, zde máte možnost zhlédnout zajímavé články z oblasti stravování a přístupu k dětem během stolování. Víme, že většina maminek (tatínkům se omlouváme) stráví spoustu času hledáním co nejlepší a nejvhodnější stravy pro své dítě. Snaží se najít to, co jim nejvíce vyhovuje, co je zdravé a co naopak nevhodné pro růst a vývoj dítěte. Zde máte možnost nahlédnout do některých oblastí týkající se zdravého životního stylu – jídla a pití. Začneme však kapitolou, která bývá u rodičů „nejžhavější“. Bohužel nejčastější první věta, co maminka nebo tatínek pronesou, když si přijdou pro své dítě, je: „Tak co, jedl/a si? Kolik si toho snědl/a?“Následujícím textem se vám pokusíme ukázat i jinou cestu, která může vyústit např. v otázku: „Líbilo se ti dnes ve školce, moc jsem se na tebe těšil/a.“

  Dítě vs. jídlo

  Potřeba jídla patří mezi naše základní potřeby. Téměř každý rodič bedlivě sleduje, jestli dítě dostatečně jí. Když náhodou mezi velké jedlíky nepatří, začne se tam trápit a vymýšlet, co by se dalo udělat pro změnu. Pokud dítě viditelně neprospívá, je slabé a bez energie, je samozřejmě na místě vyhledat lékaře. Ve hře samozřejmě mohou být také složitější psychosomatické souvislosti, ale je dobré prozkoumat problém ze všech stran. Když je ale dítě spokojené, zdravé a plně síly, může být nejpřínosnější, zastavit se, věřit, že hlady neumře a popřemýšlet o příčinách.

  Na co bychom neměli zapomínat při stravování našich dětí:
  • Důležité je, jak se během jídla cítíme, než kolik toho sníme
  • Bez výhrůžek a srovnávání se obědvá lépe
  • Dbejme na to, aby nikdo nikdy kvůli jídlu neplakal
  • Učme děti příkladem, ať už vlastním nebo dalších kamarádů
  • Tvořivost a hravost nám pomůže překonat spoustu nesnází
  • Není špatné, když každému chutná něco jiného
  • I ti největší ne jedlíci dostanou někdy hlad

  Milí rodiče, následující odkaz vám poodhalí více, jak přistupovat k dětem a jídlu, ZDE.

  Mýty rodičů ve výživě dětí z pohledu pediatra

  U starších dětí se pediatr setkává s řadou dalších záludných dotazů a problémů. K těm nejčastějším opět patří „nechutenství“ dítěte. Rodiče jsou nešťastní a dožadují se léků na zvýšení chuti k jídlu. Přitom ale neberou v potaz skutečnost, že děti rostou ve skocích, nikoli průběžně. Může se tak stát, že dítě, které bylo dříve velký jedlík, toho najednou moc nesní. Momentální odmítání jídla tak nemusí vždy znamenat zdravotní problém, který je třeba řešit léky. Ale ani podávání sladkostí jako náhrady plnohodnotného jídla s vědomím, že sní alespoň něco, není dobrým krokem. Daleko vhodnější je obrnit se trpělivostí a vyčkat, až období přejde. ……..více v článku ZDE.

  Pitný režim a děti

  Ačkoliv voda nepatří mezi živiny (nedodává žádnou energii), její dostatečný přísun je pro správné fungování těla nezbytný. Udržování vodního hospodářství v rovnováze je jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné fungování organismu a tím i pro zdraví. Vlivem řady metabolických procesů dochází k různě velkým ztrátám vody. Tekutiny jsou pro lidské tělo nenahraditelné a zastávají mnoho funkcí: tvoří prostředí pro metabolické děje, rozpouští se v nich většina živin, zvýšeným pocením při sportu nebo v horkém prostředí přispívají k tepelné rovnováze, dodávají tkáním kyslík a další potřebné látky, působí příznivě při trávicích procesech, odvádí zplodiny metabolismu močí aj……….více v článku ZDE.

  Vliv výživy na růst a vývoj mozku

  Stejně jako je vápník základním stavebním kamenem kostí nebo jako jsou svaly sestaveny z bílkovin, patří mezi nejvíce zastoupené látky v mozku tuk. Tvoří cca 60 % suché části mozku, přičemž asi 1/3 představují tzv. nenasycené mastné kyseliny. Kromě růstu se také v mozku množí nervové dráhy umožňující přenos nervových signálů a rozvětvuje se nervová soustava po celém těle. A protože mozek a celá nervová soustava rostou a rozvíjejí se, vyvíjí se také schopnosti dítěte. Nejprve miminko nekoordinovaně trhavě pohybuje končetinami, osvojuje si sací reflex, později se učí pohybovat, uchopovat nejrůznější předměty, poznává lidi ve svém okolí, brouká si. …….. více v článku ZDE.